PFE1000FA-12, AC/DC Power Modules 720W 12V 60A PCB Full Brick
★★★★★ 4.9 74 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Output Power: 720 W Input Voltage: 85 VAC to 265 VAC Number of Outputs: 1 Output Output Voltage-Channel 1: 12 VDC Output Current-Channel 1: 60 A
  • Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz Isolation Voltage: 3 kVAC
Brand Generic
Item Weight 7 Pounds
Manufacturer TDK-Lambda
BuiltIn Media 1
Mfr Part Number PFE1000FA-12
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
74 ratings | 30 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (66)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (7)